בעבודה, לימודים, כנסים, אירועים פרטים, הרצאות , במגוון רחב של מקומות, בתקופות שונות ולעיתים אפילו מדי יום או מדי שבוע, אנחנו נצטרך לבנות ולהציג מצגת ולהעביר מסר מסוים, כזה או אחר. השאלה היא, כיצד עושים את זה.אחת ההחלטות הכי חשובות ומשמעותיות שאנחנו נקבל בחיינו הבוגרים, היא החלטה לקחת משכנתא. זו החלטה שתשפיע עלינו למשך שנים ארוכות, במקרים מסוימים, היא יכולה להשפיע גם על עתיד ילדנו.
נטילת משכנתא היא תהליך בירוקרטי, פרוצדוראלי לא פשוט, אך זה גם תהליך כלכלי לא קל. שכן על מנת להגיע לבנק ולבקש משכנתא ולא לצאת משם עם תשובה שלילית, אנחנו צריכים להביא גם כסף מהבית, קרי אנחנו צריכים שיהיה לו הון עצמי.
בחלק הבא של המאמר אנחנו נסביר מה זה בדיוק הון עצמי למשכנתא, על כמה זה עומד, וכן כיצד אנחנו יכולים להשיג אותו. אם אתם עומדים בפני רכישת דירה חדשה ואתם מעוניינים לקבל משכנתא, רצוי מאוד שתדעו מה זה בדיוק כל הנושא של הון עצמי, וכן רצוי מאוד להיעזר באנשי מקצוע, אנשים עם ניסיון שיספקו להם עצות ומידע כיצד לקבל משכנתא מהבנק בצורה נכונה.

מה זה הון עצמי וכיצד אנחנו משיגים אותו

כשמו כן הוא, הון עצמי זה כסף שאנחנו יכולים להביא לצורך רכישת הנכס. קרי, זה כסף שקיים אצלנו, בין אם זה בחשבון הבנק, בחסכונות, ובין אם זה במקורות אחרים שמיד נציג, הוא שמיש ונזיל לצורך רכישת דירה.
הבנק דורש מכל אחד להביא 25 אחוז מערך הנכס בהון עצמי. כלומר, אם הנכס עולה מיליון שקל, אנחנו צריכים להביא 250 אלף שקל הון עצמי. השאר אנחנו נקבל דרך המשכנתא. זה התנאי הראשון לקבלת משכנתא. יש מצבים מסוימים שהבנק יהיה מוכן ללכת לקראתנו ולספק לנו הלוואה בשביל שנוכל להגיע לאחוז הזה, קרי ל-25 אחוז, אך מדובר במקרים מיוחדים ולא בהכרח היינו רוצים להגיע לשם.
הון עצמי, כאמור, זה כסף נזיל שאנחנו יכולים להציג בעת רכישת הנכס. אנחנו יכולים לספק אותו, כאמור, דרך חסכונות, דרך כסף שנמצא בעו"ש, דרך קופות גמל או קרן השתלמות, ומן הסתם, אנחנו גם יכולים לקבל עזרה מההורים. כך לפחות מרבית הצעירים רוכשים היום דירות. בכל מקרה, בשביל לרכוש דירה חדשה, אנחנו חייבים משכנתא ובשביל לקבל אותה מהבנק, עלינו להציג הון עצמי משלנו, עבור הבנק זו הוכחה לדמי הרצינות והיכולת שלנו לרכוש את הנכס באמת.